Przeglądasz:
Usługi- cennik

Strona 1 z 46  > >>

Zmiany związane z kontem VAT
Z konta Vat zapłacimy juz wiele więcej.
05.11.2019
Więcej...
Rząd opublikował nowy list ostrzegawczy ws. oszustw w VAT
19.11.2014

W czwartek resorty gospodarki i finansów opublikowały nowy list ostrzegawczy. W dokumencie wskazano przykłady mechanizmów stosowanych przez oszustów w obrocie paliwami. Najczęściej oszustwa takie dokonywane są przy użyciu tzw. znikających podatników.

„Analiza ryzyka przeprowadzona przez służby skarbowe, potwierdzona wynikami postępowań kontrolnych, wskazuje, że obszarem szczególnie narażonym na unikanie zapłaty lub wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT jest obrót paliwami ciekłymi” – można przeczytać w liście.

Jak wskazują autorzy listu ostrzegawczego, charakterystyczne dla oszustw w obrocie paliwami jest wykorzystanie w łańcuchu dostaw tzw. znikającego podatnika, który najczęściej posiada siedzibę w tzw. wirtualnym biurze. Zazwyczaj w proceder zaangażowanych jest od kilku do kilkunastu podmiotów.

W dokumencie wymieniono cały szereg najczęściej powtarzających się cech transakcji wykorzystywanych w przestępczych działaniach, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia takiego właśnie przypadku.

Czujność uczciwych przedsiębiorców powinny – zdaniem resortów gospodarki i finansów – budzić przede wszystkim firmy nowe (powstałe w latach 2012-2014), których właścicielami/reprezentantami są osoby młode lub w wieku 50-60 lat, nieposiadające doświadczenia w branży paliw.

Wśród innych cech charakterystycznych wymieniono m.in.: – stosunkowo krótkie terminy płatności; – oferowanie paliwa bez biokomponentów; – ofertę cenową określającą rabat większy niż ok. 200 zł/1000 l od ceny rafineryjnej; – dużą liczbę podmiotów biorących udział w obrocie.

„Przy dokonywaniu zakupu paliw należy zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność dostawcy oraz historię jego funkcjonowania na terenie Polski” – zaleca rząd.

Z pełną treścią listu ostrzegawczego można zapoznać się pod adresem:
http://www.mg.gov.pl/files/upload/22123/LIST%20OSTRZEGAWCZY%20-%20PALIWA.pdf

Źródło: http://www.podatki.biz/artykuly/rzad-opublikowal-nowy-list-ostrzegawczy-ws-oszustw-w-vat_34_25853.htm

Copyright © 2011 GOGLER Polityka plików cookies