Drodzy klienci

Warto wiedzieć! Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie kolejne zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku co powoduje zmianę wniosku składanego płatnikom (pracodawcom) przez podatników (pracowników, zleceniobiorców i innych) – PIT-2. Formularz został dostosowany do wszystkich zmian Nowego Ładu.

Nowy wzór:

https://drive.google.com/drive/folders/1mbg-aWAeD9PycXCtV36wi3lhBhCB3KDM?usp=share_link

Od 2023 możliwe jest złożenie PIT-2 już nie tylko przez pracowników zatrudnionych na umowę o prace, ale też przez zleceniobiorców, menedżerów, osób posiadających przychody z praw majątkowych, wykonujących dzieło (dalej zwanych pracownikami) .

Zapraszam do obejrzenia krótkiej instrukcji przygotowanej przez naszego partnera firmę LTCA, która z pewnością ułatwi Państwu wypełnienie PIT-2.

https://www.youtube.com/watch?v=J53pc7xtv5s

Odmiennie do lat poprzednich w roku 2023 możemy złożyć PIT-2 u max 3 pracodawców dzieląc kwotę wolną od podatku. W praktyce można zaznaczyć:

  1. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek – gdy pracujemy w 1 zakładzie pracy
  2. 1/24 kwoty zmniejszającej podatek – gdy pracujemy w dwóch zakładach pracy
  3. 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. – gdy pracujemy w trzech lub więcej

Dodatkowo w formularzy wskażemy wszelkiego rodzaju ulgi (np. ulga4+)  i wnioski (np. rezygnacja z kosztów uzyskania przychodu).

Do kiedy winien być złożony nowy PIT-2?

Najlepiej przed rozpoczęciem roku 2023 (pierwszymi wypłatami) ściągnąć załączony powyżej formularz i rozdać go w swoim zakładzie pracy dla pracowników. PIT -2 wypełnia pracownik – nie pracodawca czy biuro rachunkowe.

Wypełniony i podpisany przez pracownika PIT-2 najlepiej wysłać skanem w formacie PDF (zalecana rozdzielczość 200 dpi) do naszego Biura rachunkowego na adres kadry@biuro-ag.pl

Jeśli podatnik złożył płatnikowi oświadczenie PIT-2 lub wnioski w latach poprzedzających rok 2023, to oświadczenia i wnioski, nadal obowiązują, jeśli ich stan faktyczny jest aktualny.

PIT-2(9) można złożyć w dowolnym momencie roku kalendarzowego w każdej chwili, gdy zmieni się stan faktyczny. Pracodawca (Biuro rachunkowe) uwzględni zmiany od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał druk (art. 31a ust. 5 u.p.d.o.f. – obowiązuje od 1.01.2023 r.).